KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8703319
*
nr 870 3319
Gouache
Oidentifierad Konstnär, Motiv från Schweiz, 14x19
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 januari 2014
kl 19:55:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/1 22:16:36
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache schweiz täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:58
*
Gouache
nr 870 3319
Gouache
Oidentifierad Konstnär, Motiv från Schweiz, 14x19
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/1 22:16:36 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache schweiz täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07 -
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:58